top of page
uusasastalubadused_tekstita_blogisse.jpg

Foobia, mille kahju ulatub sadadesse miljonitesse dollaritesse

Kas 13 ja reede on Sinu jaoks tavaline päev? Või tunned, et on targem hoida madalat profiili? Patoloogiline hirm 13 ja reede ees on saanud isegi nime: paraskavedekatriafoobia (ütle kolm korda hästi kiiresti). 13 ja reede mõjutab paljude inimeste käitumist ka siis, kui neil foobiat ei ole. USAs on hinnatud selle kardetud päeva kahju sadadesse miljonitesse dollaritesse, kuna inimesed hoiduvad tavapärastest äritegevustest, lennukiga lendamisest või muudest igapäeva toimingutest. Kuidas sellist ebausku seletada?

Number 13 on läänekultuuris viidanud ebaõnnele juba sadu aastaid. Ühe seletuse võib leida Piiblist – viimsel õhtusöömaajal oli kolmteist külalist, kellest üks oli reetur Juudas. Järgmisel päeval löödi Jeesus risti. Teine arvu 13 viga tundub olevat selles, et ta tuleb kohe pärast arvu 12, millel on positiivne tähendus. Kaksteist on aastas kuid, kellal tunde, sodiaagimärke, nii palju oli Olümpose jumalaid, Heraklese vägitegusid ja Jeesuse apostleid. Eesti keeles on kaheteistkümnele eraldi sõna „tosin“, kolmeteistkümmet tähistab aga kurjakuulutava liitega „kuraditosin“.


Ka reede on saanud oma halva maine tõenäoliselt Piiblist: usutakse, et just reedel löödi Jeesus risti ning Eeva andis Aadamale keelatud vilja.


13 ja reede hirmu taga tundub olevat inimeste üsna tavaline vajadus leida sündmustele põhjuseid. Selgitusi otsides võime aga hakata uskuma väärat põhjendust (ingl k attribution bias), millel ei olnud sündmuse toimumisega mingit pistmist, näiteks nagu sündmuse kuupäev. Ilmselt ei löödud Jeesust risti seetõttu, et oli reede ning viimne õhtusöömaaeg oleks jäänud viimaseks ka siis, kui seal oleks olnud näiteks 12 või 14 külalist.


Tegelikult on 13. reede hoopis keskmisest turvalisem päev

Kui kord niisugune vääruskumus juba tekkinud, siis edaspidi otsime enda uskumusele tõestust. Kui usume, et 13. reede on ebaõnne päev ning me 13. reedel näppu lõikame või parkimistrahvi saame, tuleb mängu järgmine mõtlemisviga – kinnituskalle (ingl k confirmation bias). Kinnituskalle tähendab mõtlemismustrit, kus pöörame rohkem tähelepanu meie uskumust kinnitavale infole, selle asemel, et otsida infot, mis meie uskumuse ümber lükkaks. Niimoodi mõeldes ei märkagi me, et viimase parkimistrahvi saime hoopis esmaspäeval ja näppu lõikasime viimati üldsegi pühapäeval.RyanAiri lennuk, millel puudub 13. istmerida
RyanAiri lennuk, millel puudub 13. istmerida

Ebakindlas maailmas, kus kunagi ei või teada, mis-kus-millal võib juhtuda, võib ebausul olla turvatunnet tekitav toime: kui sülitan kolm korda üle õla või jätan 13. reedel kodust välja minemata, tekib tunne, et kontrollin paremini minuga juhtuvat.


Inimeste ebausk on viinud nii kaugele, et tegelikult on 13. reede hoopis keskmisest turvalisem päev. Ühe Hollandis tehtud uuringu järgi tehakse 13. reedel vähem liiklusõnnetusi, esineb vähem tulekahjusid ja vargusi. Uuringu läbiviijad selgitasid, et inimeste hirm 13. reede ees muudab nad ettevaatlikumaks, mille tagajärjeks ongi vähem õnnetusi. Seega on näiteks tõenäosus liiklusõnnetusse sattuda 13. reedel hoopis väiksem kui tavaliselt.

Comments


bottom of page