top of page
uusasastalubadused_tekstita_blogisse.jpg

Miks mina?

Oled kinos kauaoodatud “Tõde ja õigus” filmi vaatamas. Sinust paar rida eespool on aga keegi kodanik võtnud nõuks filmi ajal telefoniga rääkida. Vaatad ümberringi. Kõik lähedalolijad on ilmselgelt häiritud, kuid keegi ei ütle segajale midagi. Kui kujutled end sellesse olukorda, siis millised mõtted tekivad? Ilmselt käib läbi ka mõte “Miks mina peaksin midagi ütlema? Kõiki teisi häirib ta ju täpselt samamoodi”.

See on näide nähtusest nimega vastutuse hajumine. Hajutatud vastutuse puhul on grupp inimesi, kus keegi ei pea antud ülesannet konkreetselt tema enda ülesandeks. Kuna puudub vastutaja, täidetakse tõenäoliselt ülesannet vähem või see jääb sootuks täitmata. Ilmselt on selline tunne tuttav mõnes grupitöös osalemisest.

Vastutuse hajumine võib kergesti tekkida ühe saabuva suursündmuse kontekstis: Riigikogu valimised. Valimaminek on ülesanne, mis on antud sadadele tuhandetele ning puudub konkreetne vastutaja. Teame, et keegi läheb nagunii valima ning Riigikogu ei jää valimata, kui meie ei vali.

Kas aga see, et üks inimene ei lähe valima, võib midagi tulemustes otsustada või maailmas muuta? Mis mõju on ühel häälel saja tuhande hulgast? Üks hääl võib otsustada palju. 2015. aasta Riigikogu valimistel pääses Viktoria Ladõnskaja Riigikokku tänu ühele häälele. Näiteid nappidest erinevustest on veel, näiteks Brexiti rahvahääletuse tulemused olid 48.1 % vs 51.9 %, kusjuures 27.8 % hääleõiguslikest ei käinudki hääletamas.

Lisaks mõjutab meid valimistel veel valekonsensuse efekt: inimesed kipuvad üle hindama seda, kui palju teised inimesed meie seisukohtade, arvamuste ja uskumustega nõustuvad. See tähendab, et võime üle hinnata inimeste hulka, kes meiega sama erakonda valivad.

Kui veel kahtled, kas on oluline valima minna või ei, siis tea, et ainult ise saad esindada enda seisukohta - see on ülesanne, mille eest sina vastutad. Enda väärtuste ja seisukoha esindamine on oluline hoolimata sellest, kelle poolt me arvame, et teised inimesed hääletavad.

Allikad:

Comentarios


bottom of page