top of page
uusasastalubadused_tekstita_blogisse.jpg

Muusika trenni tegemise ajal - pigem kasulik või hoopis segab?


Oletame, et olete ennast ilusti valmis pannud, et kohalikku jõusaali trenni tegema minna. Kohapeal aga avastate, et teie kõrvaklapid on koju ununenud. Mida te teete? Kas pöörate otsa ringi ja lähete koju või lihtsalt lepite sellega, et täna peate trenni tegema vaikuses või kuulama jõusaalis olevat raadiojaama. Paljud meist läheks ilmselt koju tagasi, sest on mõtlematu, et teeksime trenni ilma meile sobiva muusikata. Miks see nii on ja kas muusikal tõepoolest on mingi funktsioon, mis paneb meid rohkem trenni tegema?


Kindlasti on oma osa selles, et paljudele lihtsalt meeldib muusikat kuulata - olgu see siis trenni tehes, jalutades või lihtsalt puhates. Lisaks sellele on uuringud näidanud, et muusika kuulamine trenni tegemise ajal juhib meie tähelepanu valust ja väsimusest eemale, tõstab meie tuju, tõstab meie vastupidavust, vähendab tajutud pingutust ning võib isegi soodustada ainevahetust. Seega meelepärast muusikat kuulates jooksevad inimesed kaugemale, sõidavad kauem rattaga ja ujuvad kiiremini - tihti seda endale teadvustamata.


Huvitav on ka see, et soorituse parandamiseks ei pea tingimata muusikat kuulama ja sporti tegema samal ajal. Viimased uuringud on näidanud, et isegi kui muusikat kuulata enne võistlust või näiteks soojendamise ajal, siis on tulemused paremad. Võib-olla olete märganud, et näiteks peaaegu kõigil jalgpalluritel on riietusruumi jõudes kõrvaklapid peas - see võib neil aidata paremini keskenduda, kuid tuleb välja, et ka sellises olukorras võib muusika kuulamine sooritust parandada.


Kuidas endale suurepärane trenni-playlist koostada?


Kõige olulisem enda esitusloendi koostamisel on see, et sulle päriselt need laulud meeldiksid. Viimased andmed selle kohta näitavad, et kui inimesele kõlaritest lastud muusika ei meeldi, siis võib tema sooritus hoopis kannatada. Veel on uurinud näidanud, et kaks kõige olulisemat aspekti trenni muusika valimisel on loo tempo (või kiirus) ja see, kas see lugu paneb inimest tantsima. Seega kiired ja rütmikad lood on eriti ergutavad, mistõttu on selliseid muusikapalu trenni-playlistides kõige rohkem. Hiljuti läbi viidud uuringus küsitleti 184 tudengit ja leiti, et kõige populaarsemad trennimuusika liigid olid hip-hop (27,7%), rock (24%) ja pop (20,3%).


Kokkuvõtvalt võib öelda, et muusika tõepoolest aitab meid motiveerida, mistõttu suudame palju rohkem pingutada ja trenni teha. Õige muusika valikul on eriti oluline see, et sulle endale see laul meeldiks, et see sind motiveeriks, ning see võiks olla kiirema tempoga.Kasutatud kirjandus


Autor: Kätriin Kont

Comments


bottom of page